Nový formát obrazovky Panda Screens 2.0:1

Termín "Formát obrazu" se používá k označení určitého uspořádání rozměrů a proporcí obrazu. Formát obrazu udává poměr mezi šířkou a výškou obrazu. Formát obrazu je důležitý v oblasti fotografie, filmu a digitálních médií, neboť ovlivňuje způsob, jakým je obraz zobrazen a vnímán.

Formáty obrazu

Televizor slouží především k zobrazení televizního vysílání. To je vysíláno ve formátu 16:9. Používá se pro ně název HDTV. Starý, dnes již nepoužívaný typ CRT televizorů, měl formát 4:3. Moderní ploché LED/OLED/QLED televizory mají formát obrazovky 16:9 (1.78:1).

CRT televizor

LCD televizor

Filmy v kinech mají jiný formát, mnohem širší než televizní. Poměr stran je 2.35:1 nebo 2.39:1. Veřejná kina jsou už po desetiletí budována s plátnem v takovémto formátu. Byl vyvinut společností 20th Century Fox v 50. letech 20. století a dostal název Cinemascope. Až na výjimky jsou filmy natáčeny v tomto formátu.

Jak vypadá obraz, pokud film ve formátu Cinemascope sledujete na obrazovce televizoru?
V horní a dolní části obrazovky, nad a pod obrazem, jsou tmavé prázdné pruhy.

Film zobrazený na televizní obrazovce

Lidé neznalí problematiky formátu obrazu, a těch je naprostá většina, na to řeknou:

„Na ovladači televizoru mám možnost vyzoomovat si obraz na celou obrazovku“.

Ano, to je pravda. Jenže: Co takový zásah udělá s obsahem filmu? Jak ho uvidíte na obrazovce? Obraz sice bude vyplňovat celou plochu obrazovky, ale nebude na ní zobrazen celý. Právě proto, že filmový formát je podstatně širší než televizní obrazovka.

Jednoduchým výpočtem zjistíte, že na televizní obrazovce uvidíte pouze 74% obsahu filmu, zbylých 26% nebude vidět. O obraz v levé a pravé části děje přijdete. Bude mimo obrazovku.

Televizní obrazovka

Je to nepřijatelný zásah do záměru, s nímž film jeho tvůrci vytvořili. Takhle ten film určitě vidět nechcete.

Druhou možností je roztáhnout obraz na výšku. Film bude na obrazovce celý, beze ztrát, ovšem změnou poměru stran ho zcela zdeformujete. Postavy budou nepřirozeně vysoké a hubené. Na tohle se rozhodně nebudete chtít dívat.

Jak je to u promítaného obrazu? Jednou z nesporných výhod obrazu promítaného projektorem je to, že nejste omezeni na pevně daný formát obrazovky jako je tomu u televizoru. Při projekci na plátno si pomocí funkcí ZOOM a H/V SHIFT, kterými disponuje objektiv projektoru, můžete nastavit takovou velikost a pozici obrazu, jaká vám ve vašem prostředí nejvíce vyhovuje, a zobrazit celý film bez ztrát.

Roletové stahovací plátno je ovšem v bytovém interiéru neakceptovatelný prvek.

Projekt PANDA Screens spojuje flexibilitu nadstandardně velkého promítaného obrazu a atraktivní design. Zobrazovací panely PANDA Screens jsou designově velice podobné moderním televizorům. S ohledem na to, že se jedná o zakázkovou výrobu, jsou možnosti individuální volby velice rozmanité. Lze vyrobit takový formát, jaký vám bude nejvíce vyhovovat - 16:9, 17:9, 2.35:1, 2.39:1 či dokonce atyp.

U panelu ve formátu Cinemascope nabízí PANDA Screens velikosti až do úhlopříčky 152“, tj. 386 cm.

Ukázka realizace domácího kina s obrazovkou Cinemascope 152“

Praha - Barrandov

Na základě dlouholetých zkušeností jsme dospěli k variantě, kterou považujeme za optimální, formát 2.0:1. Formát televizní obrazovky 16:9 má poměr stran 1.78:1. Filmový formát Cinemascope má poměr 2.39:1.  Formát s poměrem stran 2.0:1 je tedy jakýmsi kompromisem mezi televizním a filmovým formátem. Oba tyto formáty jsou na obrazovce 2.0:1 zobrazeny kompletní, beze ztrát.

Formát obrazovky 2.0:1

Formát videa 1.78:1 (HDTV, 16:9)

Formát videa 2.39:1 (Cinemascope)

Důležitým prvkem u filmů jsou titulky. Pro zobrazení filmu s titulky je formát 2.0:1 ideální. Obraz můžete vertikálně posunout a tím spojíte dva prázdné pruhy nahoře a dole v jediný dvojnásobné výšky. V něm budou zobrazeny titulky. Vytvoříte tak dost místa i pro dva řádky. Titulky nepřekrývají obraz, nezasahují do děje a jsou velmi dobře čitelné.

Film bez zobrazení titulků

Film se zobrazenými titulky

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}